Žezlovka čínska – Cordyceps sinensis

Sponzorovaný obsah

Huby žezlovky čínskej – Cordyceps sinensis

Zdravotné prínosy žezlovky čínskej – cordyceps sinensis sa uznávajú už tisícročia a jej opisy jej priaznivé vlastnosti prevažujú povzbudzujúcimi, povzbudzujúcimi a posilňujúcimi imunitu. Botanický názov žezlovka čínska – cordyceps sinensis je odvodený z kombinácie latinských slov „šnúra“, „ceps“ a „sinesis“ (čínština), čo znamená jej pôvod a jej jedinečnú podobu.

Huby žezlovky čínskej – Cordyceps sinensis sú parazitárne larvy mory (hlavne Hepialus armoricanus). Po vyklíčení vo vnútri podzemnej larvy zabije a mumifikuje hostiteľa a keď je úplne rozvinutý, prerazí cez jar na hlave larvy k povrchu zeme. Čínska produkcia húb je v súčasnosti rovnaká ako produkcia iných húb, takže sa nemusíme báť jesť larvy.
Vďaka svojmu osobitnému vývojovému cyklu sa Číňania domnievajú, že táto huba je v lete rastlinou, v zime zvieraťom. Nazýva sa to aj „letná huba – zimný červ“.

V prírode sa telá mŕtvych hmyzov zozbierajú spolu s ich „kožou“, ktorá sa vysuší a vloží do zväzkov. Najkvalitnejšie lieky pochádzajú z čínskej provincie Čching-chaj a Tibetu.

Táto huba sa kvôli svojmu veľmi zriedkavému výskytu konzumovala výlučne na cisárskom súde alebo sa používala na niektoré lekárske účely. Bola uznávaná ako látka zvyšujúca sexuálnu túžbu, redukcia chronickej únavy a ako všeobecná látka posilňujúca rôzne orgány (srdce, pľúca, obličky, pečeň).
V tradičnej čínskej medicíne sa huba používa v kombinácii s bylinnými prostriedkami, ako je ženšen, v prášku, namočená v čaji alebo alkohole a spracovaná na tinktúru. Jeho použitie sa odporúča predovšetkým na posilnenie oslabeného tela po dlhodobej chorobe.

Medzi ďalšie bežné aplikácie patrí: posilnenie funkcie pľúc a obličiek, zmiernenie kašľa, zníženie pľúcnej a bronchiálnej sekrécie; tuberkulóza, krvácanie, impotencia, nepravidelná menštruácia, slabosť starnutia, bolesť dolnej časti chrbta, nočné potenie a posilnenie nervového systému.

Jej hlavné zložky, účinné látky

Sušená žezlovka čínska – cordyceps sinensis obsahuje asi 10 – 11% vody, 8 – 9% tuku, 25 – 26% surovej bielkoviny, 18 – 19% surovej vlákniny, 28 – 29% sacharidov, minerály (P, Mg, Fe, Ca, Zn, Mn), vitamíny (B1, 2, 12, D, E, K) a esenciálne aminokyseliny (napr. Kyselina glutámová, L-tryptofán, L-arginín, lyzín). Viac ako 80% tuku je vo forme esteru nenasýtenej mastnej kyseliny (32% kyseliny olejovej a 68% kyseliny linolovej).

 

Liečivé účinky

– Pomáhajú obličkám detoxikovať, redukovať krv a moč bielkovín;
– Stimulujú funkciu pečene a uľahčujú rozpad pečene;
– Zmierniť pocit bolesti, podnietiť a zlepšiť využitie kyslíka v tele;
– Posilniť potlačené imunitné reakcie v tele, priaznivo ovplyvniť procesy imunitnej obrany, v niektorých prípadoch spomaliť, zastaviť proces tvorby nádorov (napr. U pacientov s rakovinou prsníka a pľúc), obnoviť imunitnú obranu pacientov s rakovinou a zvýšiť ich šance na prežitie;
– Znižujú abnormálne vysoké hladiny tukov v krvi, hladinu cholesterolu a triglyceridov a majú ďalšie prospešné účinky na srdce (napr. Zabraňujú ukladaniu cholesterolu v tepnách, rozširujú krvné cievy, zabraňujú agregácii krvných doštičiek a pomáhajú toku krvi);
– Zmierniť bronchiálne kŕče, pomôcť pri odstraňovaní priľnavého hlienu, uľahčiť dýchanie;
– Znížiť sexuálnu dysfunkciu a zvýšiť sexuálny výkon;
– Majú antioxidačné účinky, inhibujú rast a vývoj určitých baktérií a húb a zmierňujú stres a úzkosť.
– Vzhľadom na svoj protizápalový účinok sa odporúča ako doplnková terapia k zápalu vaječníkov, močového mechúra a vagíny.
– Pri neplodnosti a zníženom libido reguluje produkciu hormónov u oboch pohlaví a upravuje hladinu hormónov.
– Cordycepin je pokladom pre atlétov a tých, ktorí robia ťažkú ​​fyzickú prácu zvýšením svalovej výkonnosti, oneskorením vyčerpania a únavy.
– Ako mierne diuretikum znižuje krvný tlak a nízke hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi, čím pomáha udržiavať čisté krvné cievy a bráni rozvoju chorôb obehového systému.
žezlovka čínska – Cordyceps sinensis reguluje glykemický index, znižuje hladinu cukru v krvi, takže po konzultácii s lekárom môže byť pre diabetikov 2. typu veľmi prospešná.
– Funguje tiež ako antidepresívum, pretože reguluje hladiny hormónov nadobličiek a inhibuje produkciu oxidázy, ktorá okrem iného odbúrava dopamín a serotonín.

Oblasti použitia

Výrobky využívajúce extrakty a účinné látky z húb karafiátov čínskych húb a kultúry mycélia pre všetky vekové kategórie